Temat: PAN JEZUS PRAGNIE CZYSTYCH SERC (w podręczniku nr 52)

Taka Katecheza na zakończenie klasy Trzeciej :)

„Nie tak dawno temu, we Francji, pewien mały chłopiec przygotowywał się do Pierwszej Komunii Świętej – tak samo jak wy. Gdy przyjął Pana Jezusa do swego serca, jego mama bardzo się cieszyła. Dała mu białą wstążeczkę i powiedziała: «Obyś całe życie był takim, jak teraz, takim czystym, żebyś zawsze miał czyste serce, a w nim Pana Jezusa». Chłopiec zapamiętał to sobie. Lata upływały, chłopiec urósł. Gdy wybuchła wojna poszedł do wojska, by jako żołnierz bronić Ojczyzny. Pewnego dnia został ugodzony kulą i był umierający. Poprosił księdza, który tam był, o spowiedź. Wyspowiadał się, przyjął Pana Jezusa do swego serca i powiedział księdzu: «Mam w plecaku białą wstążeczkę, proszę odesłać ją mojej mamie i napisać, że zostałem na zawsze takim, jakim byłem w dniu Pierwszej Komunii Świętej» – i umarł. Ksiądz zrobił tak, jak prosił żołnierz. Kiedy mama dowiedziała się, że jej syn zginął, zaczęła płakać. Kiedy jednak przeczytała list i zobaczyła w nim białą kokardkę, przestała płakać i powiedziała: «Wielkiego, Boże, dałeś mi syna»”. (D. Porzuczek, „Dziewiąte i dziesiąte przykazanie Boże”. Konspekt katechezy w klasie II szkoły podstawowej, WSD – Rzeszów) –

Co mamie, pomimo bólu po stracie syna, sprawiło największą radość?

– Czego symbolem jest serce? – Co oznacza określenie: „Ten człowiek ma złote serce”?

– Co oznacza określenie: „Ten człowiek ma serce z kamienia”?

– Co znaczy, że ktoś ma „czyste serce”?

Św. Grzegorz w Piśmie Świętym przeczytał, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Zastanawiając się i modląc, doszedł do wniosku, iż każdy człowiek nosi na swojej duszy wyryty obraz Pana Boga. Ale przez grzech ten obraz jest zamazany, podobnie jak w zakurzonym lustrze. W takim lustrze widzimy siebie bardzo niewyraźnie. I podobnie nie sposób zobaczyć obraz Boga w duszy zabrudzonej przez grzech. Co trzeba zrobić? Jak lustro, aby dobrze odbijało nasz obraz, trzeba umyć, tak i duszę trzeba oczyścić z grzechów. Dusza wolna od grzechu jest czysta.

Pan Jezus uczy, że człowiek, który ma czyste serce jest szczęśliwy. Uroczyste odczytanie tekstu Pisma Świętego. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8).

Analiza tekstu biblijnego. – Jakich ludzi Jezus nazywa błogosławionymi?

– Jaką nagrodę obiecuje Jezus tym, którzy będą mieli czyste serca?

Czyste serce jest przede wszystkim darem od Boga. Jest też zadaniem, które realizuje się przez całe życie, przez codzienną walkę z pokusami. Pomaga nam w tym przebywanie blisko Boga, bo „kto z kim przestaje, takim się staje”. Kto przebywa z Bogiem, który jest miłością, sam staje się pełen miłości. Systematyczna, codzienna rozmowa z Bogiem – modlitwa, uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej, częste przyjmowanie Pana Jezusa do swojego serca, miłość i troska o drugiego człowieka pomaga zachować czystość serca. Czystość serca odrzuca kłamstwa, nieskromne myśli.

Jeżeli grzeszymy w myślach, w mowie i w uczynkach, powinniśmy przystąpić do sakramentu pokuty. Człowiek po spowiedzi czuje się radosny, jego dusza na nowo jest czysta.

Papież Jan Paweł II mówił: „Tylko czyste serce może w pełni kochać Boga! (...) Tylko czyste serce może w pełni służyć drugiemu” (Jan Paweł II, Asunción – Paragwaj 1988 r.). Czyste serce to serce wolne od grzechu. Patronką czystych serc jest błogosławiona Karolina Kózkówna.

Omówienie portretu Karoliny Kózkówny. Zamęczona przez rosyjskiego żołnierza na początku I wojny światowej, przez swój heroiczny czyn wypełniła słowa Jezusa: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Miała wtedy szesnaście lat. Urodziła się 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda (dzisiaj Zabawa) pod Tarnowem. W jej rodzinnym domu panowała atmosfera pełna prostoty i ducha modlitwy. Codziennie odmawiano różaniec. Dni wypełnione były pracą. Karolina była zdolną i sympatyczną dziewczyną, chętnie się uczyła. Z bardzo dobrymi ocenami ukończyła szkołę powszechną. Od najmłodszych lat czuła się apostołką Jezusa. Brała aktywny udział w życiu parafii. Uczyła dzieci katechizmu, pożyczała im religijne książki, objaśniała tajemnice wiary i uczyła ich różnych modlitw. Najbardziej ulubioną modlitwą Karoliny był różaniec. We wczesnym dzieciństwie Karolina postanowiła należeć tylko do Boga. 18 listopada 1914 roku żołnierz rosyjski z bronią w ręku wtargnął do domu rodziny Kózków. Kazał Karolinie i jej ojcu wyjść z domu. Przemocą skierował ich do lasu. Grożąc śmiercią ojcu, zmusił go, by się oddalił. Zrozpaczony ojciec błagał go, by to raczej on został zabity, aż w końcu przerażony pobiegł do domu wujka Karoliny, by u niego szukać pomocy. Jednak Karoliny tego dnia nie odnaleźli. Dopiero po dwóch tygodniach ktoś z rodziny odszukał miejsce w lesie, gdzie leżało umęczone, okaleczone, martwe ciało dziewczyny. Dzięki specjalnej pomocy od Boga, Karolina obroniła swą godność dziecka Bożego. Wybrała śmierć, by pozostać czystą, całą dla Boga, który ją ukochał i przygarnął do siebie.

– Jakim dzieckiem była Karolina?

– Komu poświęciła swoje życie?

– Jak pomagała dzieciom w parafii?

– Jaka modlitwa była jej ulubioną?

– Co było dla niej największą wartością, za którą oddała życie?

ZAKOŃCZENIE

Serce czyste to serce wypełnione miłością. Troszczyć się o czyste serce znaczy naśladować Jezusa. Autorefleksja. Pomyślmy:

– Jak dbam o czystość moich myśli, spojrzeń, uczynków?

– Jak często zapraszam Jezusa do mojego serca?

Serdecznie zapraszam na spotkanie przygotowujące do Pierwszej Komunii Świętej w czwartek tj.  2 lipca w kościele o godzinie 16.00. Niech nikogo nie zabraknie 😊