• Promocja Zdrowia

• Nasza szkoła dba o zdrowie! Od lat promujemy i wdrażamy zasady zdrowego stylu życia. Realizujemy różnorodne działania mające poszerzać wiedzę z zakresu edukacji zdrowotnej, która stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Rawska2ka jest szkołą w której  promuje się zdrowy styl życia.

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie to społeczność szkolna – pracownicy i uczniowie we współpracy z rodzicami, podejmująca wysiłek na rzecz poprawy zdrowia. Wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Jakie są standardy Szkoły Promującej Zdrowie?

• koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań,
      • klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów,
      • szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności,
      • warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

Dyrektor szkoły: Monika Mierzejewska,

Szkolny koordynator promocji zdrowia: Magdalena Pawlikowska,

Pedagog szkolny: Justyna Gut,

Nauczyciele: Katarzyna Bartos, Nina Batorek, Barbara Damaz-Stolarczyk, Karolina Dobrosz- Stępkowska, Monika Działak, Michał Król,

Pielęgniarka: Ewa Amanowicz,

Uczniowie: klasowe zespoły ds. promocji zdrowia na czele z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego.

Autorskie programy i przykładowe inicjatywy z zakresu promocji zdrowia:

,,Zdrowe, drugie śniadanie"

Pierwszoklasiści i drugoklasiści podjęli po raz kolejny wielkie wyzwanie pod hasłem „Robimy pyszne, zdrowe kanapki”. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Spotkanie klas 2 i 3  z piłkarzami  ,,Widzewa"

W październiku i listopadzie 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie dzieci z klas 2 i 3 z piłkarzami z ,,Widzewa".  Piłkarze wcielili się w rolę nauczycieli WF-u i przeprowadzili lekcję wychowania fizycznego w stylu piłkarskim. Rywalizacja była bardzo zacięta, a poziom wiedzy dzieci o Widzewie był niesamowity. Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć oczywiście rozdawania widzewskich gadżetów, autografów oraz pozowania do wspólnych zdjęć. Piłkarze wykazali się świetnym podejściem do dzieci oraz dużą cierpliwością.

Wycieczka  klasy 2a do Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej

Dzięki życzliwości Panów Strażaków Rawie Mazowieckiej uczniowie z klasy 2a mogli  z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dzieci dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm. Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wóz strażacki ze specjalnym podnośnikiem, przeznaczonym do akcji na dużych wysokościach. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998. Z wycieczki dzieci wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Zajęcia rozwijające kreatywność – szydełkowanie.

Uczniowie z klas 4 i 5 mogli miło spędzić czas po lekcjach uczestnicząc  w zajęciach z szydełkowania. Zajęcia prowadziła pani Aneta Miśkiewicz. Szydełkowanie to sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Nie potrzeba wiele aby zacząć robić na szydełku- wystarczy szydełko i sznurek! Zajęcia szydełkowania dla dzieci  pozwalają na rozpoczęcie przygody z tą dziedziną, na pracę nad skupieniem, nad realizacją projektu, która sprawi każdemu ogromną przyjemność. Efekty pracy dzieci, możecie ocenić sami!

• 96-200 Rawa Mazowiecka ul. Miła 2