edukacja wczesnoszkolna

Bezpieczeństwo podczas wakacji

1. Dzień dobry! Przysłowia: • „Gdy przychodzi Witus suchy, tedy wiedzie z sobą muchy” • „Na świętego Wita zboże zakwita” • „Na świętego Wita ze śpiewem ptaków kwita” 1. Odczytaj wiersze Bożeny Piergi na temat bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach. „Przez ulicę mały krok” By nie było katastrofy, zapamiętaj proste strofy: Nim na jezdnię zrobisz krok, wytęż swój sokoli wzrok: w lewo, w prawo, w lewo. – Brawo! Gdy jest pusto, wskakuj żwawo! Trampki masz czy adidasy, przechodź tylko tam, gdzie pasy. Bo po zebrze kroczy pieszy, nawet gdy się bardzo spieszy. „Co mówią światła?” Czerwone Jeśli światło się czerwieni, niech się pieszy w posąg zmieni! Żółte Kiedy jest w kolorze słońca, postój już dobiega końca! Zielone Gdy w trawiastej jest tonacji, ten, kto stoi, nie ma racji! „Nieznajomym na ulicy mówimy nie! Bądź ostrożny! Po ulicy chodzą różni osobnicy. Większość z nich ma dobre chęci, Lecz zdarzają się natręci. Choć to czasem zabrzmi źle, miej odwagę mówić nie! Choćbyś wilczy miał apetyt, trzeba wstrzymać się, niestety, i od obcych jegomości nie brać nic, nawet słodkości! Wiedzieć także nie zawadzi: nie daj nigdzie się prowadzić! Nawet jeśli gość przysięga, że zwyczajna to włóczęga. Towarzyskich form nie łamiesz, nawet gdy odmawiasz damie. Jesteś mądry i odważny? Wobec obcych bądź uważny! „Jazda wygodna indywidualna” Kiedy jedziesz samochodem, do kierunku jazdy przodem bez sprzeciwu zawsze siedź. Z tej pozycji trasę śledź. Absolutnie bez wyjątku, zapnij pasy na początku, by bezpiecznie i bez stresu jazdy tej doczekać kresu. „Jazda z ogładą” Kiedy jedziesz samochodem, śmigaj śmiało i z brawurą, lecz wykazuj się kulturą. Gdy pomykasz na rowerze, patrz, jak jedziesz, kawalerze! Staraj, proszę cię , unikać dróg dla pieszych i trawnika, bowiem rowerzysta z głową pędzi ścieżką rowerową! Z deskorolką możesz hasać tylko po znaczonych trasach. Ten się deskarz z jazdy cieszy, który nie rozjeżdża pieszych. Kto przepisy chce mieć z głowy, ten piratem jest drogowym! „Wycieczkowy elementarz” Kiedy wylądujesz w lesie (wszystko jedno: lato, jesień), wędruj skocznie, lecz bez krzyków. Nie strasz kosów i czyżyków. A papiery i odpadki po zjedzeniu wrzuć do siatki. Zgaś dokładnie też ognisko, by nie poszło z dymem wszystko. Gdy z wycieczką zwiedzasz zoo, zawsze wtedy jest wesoło. By nie popsuć tej zabawy, dla zwierzaków bądź łaskawy: słonych oszczędź im paluchów, by nie miały wzdętych brzuchów. Kiedy do muzeów wchodzisz, zapamiętać nie zaszkodzi: wytęż wzrok, lecz schowaj ręce, bo nie wpuszczą cię tu więcej! Będę z tobą całkiem szczery: na wycieczce ćwicz maniery. Kiedy masz szampański humor, savoir – vivre prezentuj z dumą! Odpowiedz na pytania: - O czym przypominają nam te wiersze? - W jakich sytuacjach musimy pamiętać o bezpieczeństwie? - Co jeszcze jest ważne podczas wycieczek bądź podróżowania? Rozwiąż psychotest „Bezpieczne wakacje”. Zapisz w tabeli punkty uzyskane w psychoteście. Podlicz i odczytaj wyniki (podręcznik s.76, 77) 2.Przeczytaj z podręcznika tekst „Uwaga! Rośliny trujące!”, str. 78 – 79 3. Odpowiedz ustnie na pytania. - O czym należy pamiętać podczas spacerów w lesie, w parku, w górach? - Jakie właściwości mogą mieć niektóre rośliny? - Wymień nazwy roślin trujących. - Jak należy się zachować, gdy zobaczysz dziecko zjadające trującą roślinę? /powiadomić osobę dorosłą, wezwać pogotowie, wskazać roślinę, którą jadło dziecko/ 4. Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=4jClb_l-nxA 5. Wykonaj ćwiczenia w kartach pracy – s.62-63 6. Matematyka Wykonaj zadania w kartach matematycznych na str. 45-46 Zajęcia ruchowe: W-f Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup Wykonaj zestaw ćwiczeń z instruktorką https://www.youtube.com/watch?v=SMkccyjsPDQ  Pozdrawiam Was serdecznie.

2. Tekst jest zbyt obszerny i tak się zapisał. Zapraszam na dziennik lub na classroom.