• Szkoła Pamięta

• 30.10.2019 19:37
      • Wrzesień  zapisał się w historii Polski wyjątkowo boleśnie. To okres obfitujący w tragiczne rocznice i wydarzenia. Bohaterski zryw żołnierza polskiego we wrześniu 1939 roku udowodnił, że ducha walki nie da się łatwo złamać. Agresja sowiecka na Polskę dopełnia ten smutny bilans rocznic. Wrzesień 44, to także czas, w którym powstańcy warszawscy kolejny miesiąc bili się o każdy skrawek swojego miasta. Wycieńczeni walką, ale wciąż mający nadzieję na zwycięstwo czekali na pomoc, która nigdy nie nadeszła...

• Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w uroczystości lokalne upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Na lekcjach historii zwiedzili w  Muzeum Ziemi Rawskiej wystawę: "Rawa Mazowiecka w czasie II wojny światowej", na której zaprezentowane zostały zbiory własne Muzeum Ziemi Rawskiej, z Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, Archiwum Państwowego w Warszawie  oraz zbiory prywatne  mieszkańców naszego miasta. Dzięki tej wystawie uczniowie mogli pogłębić swoje wiadomości o swoim mieście.

W dniu 10 września 1939 r. niemiecki okupant dopuścił się pierwszej zbrodni na ludności cywilnej w Rawie –  zamordowano 40  mieszkańców. Wśród nich było 23 Żydów i 17 Polaków, rozstrzelano ich w centrum miasta, na placu przed „dużym” kościołem. Po raz pierwszy w Rawie Mazowieckiej uroczyście oddano hołd cywilnym ofiarom II wojny światowej, w uroczystości tej uczestniczył także Poczet Sztandarowy naszej szkoły. Wydarzenia z 10 września 1939 r. przedstawia plenerowa wystawa zatytułowana „Rawska Via dolorosa”, którą  odwiedzili uczniowie klas: IV-VI pod opieką pani Beaty Rzeźnickiej i VII-VIII pani Teresy Łucka.

Aby uczcić 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 17 października uczniowie klas VIII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, podczas której zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.  Miejsce, które upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej, Powstanie 1944 roku, które  na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski.

Zwiedzając muzeum uczniowie mogli poczuć atmosferę powstańczej Warszawy oraz  militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej.  Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy słuchali opowieści powstańców, oglądali powstańcze pamiątki, przemieszczali się  kanałami, zobaczyli z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. W przylegającym do Muzeum Parku Wolności uczniowie  zwrócili uwagę na Mur Pamięci, na którym wyryto blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w powstaniu żołnierzy.

Młodzież szkolna zwiedziła także stałą  ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego” Cele bezpieki” , gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego. W areszcie siedzieli m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil” i Jan Rodowicz „Anoda”, prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Władysław Bartoszewski, Hieronim Dekutowski „Zapora”, Anna Jabłońska „Paulinka”. Kwiat polskiego podziemia i Kwiat Armii Krajowej przewinął się przez to więzienie, prześladowani i torturowani przez oprawców stalinowskiego systemu, za walkę o niepodległą i wolną Polskę.

Ogółem przez więzienie przeszło, wedle szacunków, ponad milion osób związanych z Armią Krajową, podziemiem antykomunistycznym, czy walką niepodległościową w okresie II wojny światowej. W latach 1944-1956 skazano na śmierć 5 tysięcy osób. Trzy tysiące wyroków wykonano. W budynku obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości uczniowie mogli zobaczyć zachowane   oryginale cele oraz karcery, w niektórych nawet zapiski osadzonych (rysunki, inicjały, sentencje, fragmenty kalendarzy kreskowych, monogramy itp.).

Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały panie: Teresa Łucka, Beata Rzeźnicka i Iwona Kuik.

Uczniowie klas VII i VIII wzięli aktywny udział  w zaplanowanej na 25 października br. akcji  MEN „Szkoła pamięta”.  Celem tej  inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego  regionu i społeczności lokalnej.

W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się na  miejski cmentarz, porządkując  opuszczone groby, odwiedzając groby zmarłych nauczycieli, lokalnych bohaterów oraz groby poległych żołnierzy. Za zebrane pieniądze na ten cel uczniowie zakupili kwiaty i  znicze.

Uczniowie kl. VIII B mieli możliwość spotkania z członkiem rawskiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych por. Aleksandrem Jareckim, który przy grobie swojego brata Kazimierza opowiedział o wydarzeniach  z  września sprzed 80 lat. Dzięki temu przedsięwzięciu nasza szkoła oddała  hołd  bohaterom, którzy ginęli i  byli mordowani za wolną Polskę.

Szkolnym koordynatorem akcji „Szkoła pamięta” byli uczniowie klasy VIII B pod opieką pani Teresy Łucka.