• Wycieczka do biogazowni
   • Wycieczka do biogazowni

   • 26.12.2017 19:42
   • Surowcami, używanymi przez  instalację biogazową w Konopnicy, są kiszonki kukurydzy i zbóż, skrobia z obierków, które powstały w wyniku obierania ziemniaków przez firmy produkujące chipsy i frytki oraz wytłoki z jabłek, z których był produkowany sok i inne przetwory.
   • Surowce przechowywane są pod wielką wiatą. Każdego dnia jest tam ich tylko tyle, ile potrzeba do dobowej produkcji (codziennie dowożona jest nowa partia). Wewnątrz znajdują się dwie wago-pakowarki, do których ładowaczem czołowym wprowadzana jest biomasa. Następnie biomasa jest przetłaczana podajnikami ślimakowymi do komór fermentacyjnych. W instalacji znajdują się dwa zbiorniki fermentacyjne, w których następuje proces fermentacji metanowej. Fermentacja  zachodzi w temperaturze 48 °C. Komory fermentacyjne codziennie zapełniane są mieszanką składającą się z: 20 t kiszonki kukurydzy, 25 t kiszonki żyta, 15t wytłoków jabłkowych oraz 60 t wywaru pogorzelnianego. W każdym reaktorze pracują 4 mieszadła, które uruchamiane są naprzemiennie. Wszystko po to, aby jak najdokładniej wymieszać biomasę.

    Pojemność zbiorników  wynosi ok. 3300 m3. Zbiorniki zbudowane są ze zbrojonego betonu (Grubość ścian bez izolacji wynosi 18 cm). Zbiorniki wyposażone są w instalację cieplną, którą stanowią rury grzewcze umieszczone na wewnętrznej stronie komory. Cała instalacja wyposażona jest również w dwa zbiorniki pofermentacyjne. Do tych zbiorników przy pomocy dwóch pomp wyporowych śrubowych przepompowywany jest poferment. Komory pofermentacyjne posiadają mieszadła boczne wolnoobrotowe. Zbiorniki przykryte są dachami dwumembranowymi stanowiącymi magazyny biogazu. Oprócz magazynu pofermentu zbiorniki służą do recyrkulacji substratu, który po osiągnięciu zbyt wysokiej temperatury w fermentorach  kierowany jest do komór pofermentacyjnych po to aby nastąpił spadek jego temperatury. Substrat po ochłodzeniu może być ponownie przetransportowany do komory fermentacyjnej.

    Oba zbiorniki pofermentacyjne połączone są  przewodem gazowym, który służy do wyrównywania poziomu napełnienia membran gazowych. Ruch biogazu uzyskuje się poprzez wentylatory tłoczące powietrze pomiędzy membranę gazową, a membranę zewnętrzną odizolowującą zbiornik biogazu od warunków atmosferycznych. Na przewodzie znajduje się kolektor, który kieruje biogaz do dalszego etapu.

    W kolejnym etapie biogaz jest odwadniany. Nadmiar biogazu jest spalany w pochodni. W instalacji pracują dwie jednostki ko generacyjne, których sercem są silniki gazowe o mocy 1 MW. Silniki są podłączone do prądnic, dzięki nim generowana jest energia elektryczna.

    Ze spalin powstałych podczas spalania biogazu oraz oleju chłodzącego silnik za pomocą wymienników ciepła odzyskiwane jest ciepło, które w 3 % przeznacza się na potrzeby biogazowi. Reszta ciepła służy do podgrzewania wody w sieci ciepłowniczej dla naszego miasta. Woda podgrzewana jest do 92° C. Biogazownia podczas 8500 godzin pracy w roku jest w stanie wyprodukować i spalić 4500 000 m3 biogazu o zawartości metanu 54%. Biogazownia wytwarza w ciągu roku ok. 16200 MWh/r.

    Masę pofermentacyjną biogazownia sprzedaje jako nawóz. 

   • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej
   • sekretariat@rawska2ka.pl
   • 46 814 22 36
   • 96-200 Rawa Mazowiecka ul. Miła 2
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 17421
 • Galeria zdjęć

   brak danych