• Wycieczka do Palmiarni i Centrum Nauki i Techniki EC 1 w Łodzi

• 23.04.2018 10:36
      • Dnia 23 marca 2018 r. odbyła się wycieczka do Palmiarni i Centrum Nauki i Techniki EC 1  w Łodzi zorganizowana przez opiekuna Szkolnego Koła LOP panią Agatę Mika w ramach projektu szkolnego „Komisja- emisja, czyli rozliczamy niską emisję”. Uczestnikami byli uczniowie oddziału VI A,  VI B i VI C – 45 uczniów – z opiekunami: p. Anną Siudzińską,    p. Martą Dębską - Pawłosik oraz p. Michałem Filipczakiem.
      • Głównym celem wycieczki było poszerzenie wiadomości i umiejętności z zakresu edukacji przyrodniczej, wzrost świadomości ekologicznej,  kształtowanie wrażeń estetycznych poprzez kontakt z przyrodą, popularyzacja turystyki pieszej oraz popularyzacja wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego, zachęcenie do właściwego obcowania z przyrody i nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przyrodą, a tym samym ułatwienie poznania świata roślin. Propagowanie wśród dzieci i młodzieży przyzwyczajeń do zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Czas trwania: 8 godz.

Środek lokomocji: autokar PKS

Trasa: Rawa Mazowiecka – Łódź – Rawa Mazowiecka

O godzinie 800 wyruszyliśmy sprzed budynku szkoły w podróż, do Łodzi do Palmiarni. Pogoda nam dopisała, humory również.  Uczestników wycieczki powitali przewodnicy, którzy oprowadzili nas po Palmiarni, gdzie odbyły się zajęcia warsztatowe „Strefy roślinne kuli ziemskiej”. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi stref klimatyczno – roślinnych Ziemi. Uczniowie mogli osobiście doświadczyć jakie warunki termiczne i wilgotnościowe panują w strefie okołorównikowej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. W czasie spaceru po Palmiarni dzieci poznały przedstawicieli świata roślin omawianych stref klimatycznych. W trakcie zajęć uczniowie wypełniali karty pracy, które wspólnie odczytali na zakończenie. W Palmiarni podziwialiśmy kolekcje roślin szklarnianych, która liczy ponad 9200 okazów, w tym storczykowate - storczyki, kaktusowate, gruboszowate, wilczomleczowate, agawy, paprotniki – paprocie drzewiaste oraz inne np. fikusy, begonie. Mogliśmy również obserwować roślinność twardolistną obszaru śródziemnomorskiego m.in. oleandry, wawrzyny, rozmaryny, daktylowce, eukaliptusy, drzewka kawowe i cytrusowe. Największą atrakcją okazały się jednak rośliny mięsożerne np. kapturnica, dzbaneczniki, rosiczka, muchołówka.

Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki i Techniki EC 1 w Łodzi, gdzie odbyliśmy prawdziwą lekcję fizyki, chemii oraz przyrody. Dowiedzieliśmy się m.in. o przemianach energetycznych i urządzeniach pracujących w elektrowniach, sprawdziliśmy również czy energetyka może być ekologiczna. Aby zrozumieć świat cząstek – pomocą były dla nas stanowiska z grami chemicznymi lub losowaniem pierwiastków, mogliśmy choć przez chwilę poznać świat cząsteczek, jonów, atomów, elektronów czy kwarków, zjawiska zachodzące w makroświecie, czy w świecie naszych zmysłów: obserwacje gotującej się wody, czy smak chlorku sodu. Poznaliśmy również niektóre sekrety wielkoskalowej struktury Kosmosu.

Czas w tych niesamowitych miejscach minął nam nieubłaganie. Po zwiedzaniu wyruszyliśmy w podróż powrotną. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Rawy Mazowieckiej.

Agata Mika

Opiekun Szkolnego Koła LOP