• Międzynarodowy Dzień Kropki
   • Międzynarodowy Dzień Kropki

   • 24.09.2018 10:01
   • Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest 15 września od 2009 roku. Przypada wówczas rocznica publikacja bestsellerowej książki Petera H. Reynolds "Kropka". Zapoczątkował je nauczyciel Terry Shay przedstawiając swoim uczniom książkę Petera H. Reynoldsa "Dot". Książka opowiada o dziewczynce, która nie wierzyła w swoje umiejętności oraz o tym, w jaki sposób troskliwy nauczyciel przełamał zniechęcenie spowodowane brakiem wiary w siebie w niezwykle kreatywny sposób.
   • Książka Reynoldsa ukazuje, jak zachęcona przez nauczyciela dziewczynka podejmuje wysiłek w kierunku samopoznania, pozwalającego jej na rozkwiti kreatywność, doprowadzając w ostateczności do inspirowania przez nią innych. Przełom zaczyna się prostym znakiem kropki na kartce papieru.

    Liczba uczestniczących w Dniu Kropki nauczycieli i uczniów wzrastała systematycznie, a akcja objęła swoim zasięgiem cały świat. Każdego roku coraz więcej szkół przyłącza się do zabawy.

    Ponieważ jest to święto kreatywności, odwagi i współpracy celami podejmowanych w tym dniu działań są:

    •wzmacnianie wiary w siebie, w swoje możliwości,

    •pomoc dzieciom w dostrzeżeniu w sobie mocnych stron,   

    •rozwijanie kreatywności, wyrażania siebie.

    Podczas zajęć artystycznych nauczyciele będą rozmawiać z dziećmi o tym, jak ważna jest wiara we własne siły oraz zachęcać do zastanowienia się nad ich talentami (co umiem najlepiej,
    w czym jestem dobry).

     

    Harmonogram przebiegu święta w naszej szkole w dniach 24.09- 29

    8.09.2018r.:

     

    1. Tablica Braille’a – tablica z wizerunkiem kilku sławnych osób, które nie widzą . Każda z nich ma jakiś talent. Obok nich kartka z napisem „Co oni mają ze sobą wspólnego?”. Gazetka SU.

    2. Otwarcie obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki – pogadanka przez radiowęzeł przedstawiająca krótką historię święta oraz postać pisarza Petera H. Raynoldsa.
    3.  Projekcją filmu pt. „Kropka” –zajęcia komputerowe, informatyka-M. Król.

    4. Ubranie – cała szkoła zakłada tego dnia  ubranie w kropki (można namalować, przyszyć lub przykleić kropki i koła na swoim ubraniu)- środa 26.09.18r.

    5. Drzewo talentów – każdy przygotowuje liść-koło, na którym prezentuje swój talent. Wszystko przyczepiamy wokół gałęzi drzewa umocowanego na ścianie- klasy w swoich pracowniach wg inwencji i pomysłu wychowawców.

    6. Zadanie dla wszystkich klas 0- 8- wspólne namalowanie klasowej kropki na kartonie. Prezentacja na I piętrze szkoły do piątku 28.09.18r.

     

    Propozycje zajęć prowadzonych przez wychowawców:

     

    Zrób kropkę, nie malując kropki Malowanie wokół wyobrażonej kropki, pozostawiając środek pracy pusty.

     

    Kropka w duecie Na kartce papieru dzieci rysują koło (wszystkie jednakowej wielkości) i wycinają je. Kolorują dowolną techniką (kredka, farby, wydzieranka, plastelina). Po skończeniu pracy składają je na pół i rozcinają. Jedną z połówek wymieniają się z kolegą/koleżanką. Łączą dwie części w całość (swoją i tą z wymiany) przyklejając je na kartkę papieru.

     

    Ziemniaczane kropki Przetnij ziemniaka na pół i otrzymasz kropkę - matrycę. Wszystko czego potrzebujesz to farba akrylowa lub plakatowa. Używaj pieczęci z ziemniaków, aby stworzyć kolaż z wielu kolorowych kropek na dużym arkuszu papieru.

     

    Alfabet z kropek i kresek Przeglądnij alfabet Morse'a - cały język składa się z kropek i kresek. Napisz swoje imię i nazwisko w alfabecie Morse'a, ale każdą kreskę i kropkę narysuj w innym kolorze.

     

    Kropka, kropka, wszędzie kropka Zrób listę wszystkich punktów, które można zobaczyć. Idź na polowanie kropek z aparatem cyfrowym. Stworzyć fotomontaż swojej kropkowej kolekcji.

     

    Dot paiting, czyli sztuka Aborygenów Dot painting jest to malarstwo kropkowe, które wywodzi się z tradycji australijskich Aborygenów. Ich tradycyjne barwy to: żółty (słońce), brązowy (ziemia, gleba), czerwony (piasek pustyni) i białe (chmury i niebo).

     

    Na kartce rysujemy delikatnie wzór, który będziemy „kropkować”, przygotowujemy farby i zaczynamy pracę. Kropki możemy stawiać przy pomocy pędzelka, patyczka lub odwrotnej strony ołówka z gumką, czyli gumki. Wykropkowane wzory mogą być realistyczne lub być dziełem wyobrażeń artysty

     

    W jaki sposób powstaje taki dot paitingowy obrazek możecie zaobserwować na filmie Marsa Franke „Doing Aboriginal painting” (https://www.youtube.com/watch?v=L4OnT8RS8uM)

     

    Żywa kropka Na podłodze rysujemy kropkę. Dzieci ubrane w jednobarwne lub różnokolorowe kapelusze stają w jej wnętrzu. „Żywą kropkę” uwieczniamy za pomocą aparatu fotograficznego.

     

    Kropkowy kolaż Daj każdemu uczniowi sześć okręgów niech je ozdobią i wytną. Następnie złożą swoje kropki na pół i przetną. Każdemu uczniowi daj kartkę papieru w wybranym przez nich kolorze. Dzieci przyklejają połówki ozdobionych przez siebie kropek. Następnie ich zadaniem jest wymiana pozostałych połówek z kolegami. Kolejnym krokiem jest dopasowanie i doklejenie otrzymanych od kolegów połówek, tworząc w ten sposób kropkową mozaikę.

     

    Kropki z płyt CD Na zużytą płytę CD nakleić należy z jednej strony odrysowane od niej wcześniej koło.

     

    Następny krok, to ozdobienie naklejonego z papieru koła w wybrany przez dzieci sposób. Ozdobione „kropkowe płyty” zawiesić na nitkach (sznureczkach). Odmianą tej zabawy jest ćwiczenie polegające na namalowaniu lub wypisaniu na płytce „swoich mocnych stron”.

     

    Dla najmłodszych: Kolorowanie gotowych rysunków z kropką lub łączenie kropek na przygotowanym przez n-la wykropkowanym obrazku i kolorowanie go. Z dziećmi z kl. I-III można to robić także on-line na stronie: http://www.buliba.pl/gry/gry-edukacyjne/laczenie-punktow.html http://www.buliba.pl/gry/gry-edukacyjne/laczenie-punktow.html

     

     

    Informacje o historii obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki zaczerpnięto ze stron:

     

    http://www.thedotclub.org oraz www.pinterest.com/explore/international-dot-day

     

    Browyn Ferguson „How to teach dot painting to kids” https://www.youtube.com/watch? v=xIRSRzmfVnw

     

     

    Harmonogram przebiegu „Tygodnia z Kropką”24-28.09.2018r.:

     

     

    1. Tablica Braille’a – tablica z wizerunkiem kilku sławnych osób, które nie widzą. Każda z nich ma jakiś talent. Obok nich kartka z napisem „Co oni mają ze sobą wspólnego?”. Gazetka SU.

    2. Otwarcie obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki – pogadanka przez radiowęzeł przedstawiająca krótką historię święta oraz postać pisarza Petera H. Raynoldsa.
    3.  Projekcją filmu pt. „Kropka” –zajęcia komputerowe, informatyka

    4. Ubranie – cała szkoła zakłada tego dnia  ubranie w kropki (można namalować, przyszyć lub przykleić kropki i koła na swoim ubraniu)- środa 26.09.18r.

    5. Drzewo talentów – każdy przygotowuje liść-koło, na którym prezentuje swój talent. Wszystko przyczepiamy wokół gałęzi drzewa umocowanego na ścianie- klasy w swoich pracowniach wg inwencji i pomysłu wychowawców.

    6. Zadanie dla wszystkich klas 0- 8- wspólne namalowanie klasowej kropki na kartonie. Prezentacja na I piętrze szkoły do piątku 28.09.18r.

     

     

    Opracowały: K. Dymecka i E. Staszewska

   • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej
   • sekretariat@rawska2ka.pl
   • 46 814 22 36
   • 96-200 Rawa Mazowiecka ul. Miła 2 Poland
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 438738
 • Galeria zdjęć

   brak danych