• Wycieczka do Rogowa

• Sprawozdanie z wycieczki do Rogowa

Dnia 25 maja 2018 r. odbyła się wycieczka do Rogowa w ramach realizowanego programu „Komisja – emisja, czyli rozliczamy niską emisję” dofinansowana przez WFOŚiGW w Łodzi. Uczestnikami byli uczniowie oddziałów III,  IV  i V – 45 uczniów – z opiekunami: p. Agatą Mika, p. Lucyną Przyborek i p. Agnieszką Witczak.

Głównym celem wycieczki było poszerzenie wiadomości i umiejętności z zakresu edukacji przyrodniczej, wzrost świadomości ekologicznej, kształtowanie wrażeń estetycznych poprzez kontakt z przyrodą, popularyzacja turystyki pieszej oraz popularyzacja wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego, zachęcenie do właściwego obcowania z przyrodą i nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przyrodą, a tym samym ułatwienie poznania świata roślin. Propagowanie wśród dzieci i młodzieży przyzwyczajeń do zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Czas trwania: 7 godz.

Środek lokomocji: kolej wąskotorowa

Trasa: Rawa Mazowiecka – Rogów – Rawa Mazowiecka

O godzinie 810 wyruszyliśmy w podróż do Rogowa. Uczestników wycieczki powitała pani przewodnik, która oprowadziła nas po leśnych powierzchniach doświadczalnych Arboretum. Mogliśmy podziwiać m.in. daglezję zieloną, żywotnika olbrzymiego, jodłę olbrzymią oraz inne gatunki jodły a także świerki, modrzewie, sosnę oraz przepięknie kwitnące różaneczniki, magnolie i azalie. W trakcie wycieczki odbyło się ognisko, na których piekliśmy pyszne kiełbaski.

Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia w  CEPL na temat „Niska emisja – co to takiego? Uczniowie poznali definicję pojęcia niska emisja, przyczyny powstawania i skutki jakie ze sobą niesie. Poznali również sposoby ograniczenia niskiej emisji.

Pogoda dopisywała, humory również, ale to nie był jeszcze koniec emocji. Arboretum posiada również punkt sprzedaży roślin. Uczestnicy wycieczki mogli kupić sobie sadzonki roślin.

Czas w tych niesamowitych miejscach minął nam nieubłaganie. Nieco zmęczeni, ale dotlenieni i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Rawy Mazowieckiej.

Agata Mika