• Piramida Żywienia Dzieci i Młodzieży 2019

• Powitaj nową piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży!

Jednym z najważniejszych dorocznych wydarzeń w branży dietetycznej jest Kongres Żywieniowyorganizowany przez Instytut Żywności i Żywienia. W tym roku wydarzenie to ma właśnie teraz miejsce na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie (25-26 stycznia 2019).

Zostało ono poświęcone w dużej mierze problematyce zaburzeń odżywiania dzieci i młodzieży. To już czwarta edycja Kongresu, w tym roku zatytułowana „Otyłość, anoreksja, bulimia – dlaczego wciąż przegrywamy?” .

Elementem spajającym oba dni IV Kongresu jest prezentacja nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dla dzieci i młodzieży wraz z zaleceniami wygłoszona przez dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia Prof. dr hab. Mirosława Jarosza.

• Zmienia się NAZWA – w miejsce słów “aktywność fizyczna” pojawia się “styl życia”. Nie bez powodu – podkreśla się cały styl życia jako kluczowy dla zachowania zdrowia. Sam balans żywienie – aktywność to już nie wszystko.
          • W tytule piramidy pojawia się WIEK dzieci, których dotyczy – czyli 4-18 lat
          • Na boku piramidy pojawia się zdrowy SEN – potrzebny szczególnie dla młodych, rosnących organizmów
          • Pojawiają się URZĄDZENIA ELEKTRONICZNE, których wykorzystanie w życiu dziecka należy ograniczać do rozsądnych ilości – w zasadach podaje się 2h
          • Z boku piramidy zniknął skreślony CUKIER, jednak w grafice wciąż widoczne są przekreślone słodycze
          • Na boku piramidy pojawia się też SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW – wskazanie na potrzebę dbania o higienę jamy ustnej po jedzeniu.
          • Na boku piramidy pojawia się też WAGA I CENTYMETR – potrzeba śledzenia wzrostu i masy ciała dziecka i odnoszenia jej do norm
          • Sam środek piramidy – czyli priorytetyzacja i przykłady grup spożywczych nie uległy zmianie – poza jednym wyjątkiem. Dziecko z balonikiem (zabawa?) zostało zastąpione dziewczynką biegnącą z pieskiem (kontakt ze zwierzętami?)