Ekozakątek młodych ekologów z dwójki

W roku szkolnym 2014/2015 Szkoła Podstawowa nr 2  im. Marii Konopnickiej będzie realizatorem projektu ekologicznego „Ekozakątek młodych ekologów z dwójki” przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

• Wartość ogólna zadania: 18.864,00 PLN
  • Wysokość oraz forma dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 15.371,00 PLN
  • Termin zakończenia realizacji zadania: do dnia 31.10.2014 r.
  • Termin osiągnięcia efektu rzeczowego potwierdzonego protokołem oddania pracowni 30.11.2014 r.
  • Termin rozliczenia zadania: do dnia 31.01.2015 r

Chcemy stworzyć miejsce otwarte, bezpieczne i przyjazne dla uczniów, w którym będą wykonywali doświadczenia, obserwacje, badania, analizowali i wyciągali wnioski z przeprowadzonych działań. Jednocześnie dążymy do ukształtowania w uczniach odpowiedzialności za własny rozwój, współodpowiedzialności za powierzone ich opiece rośliny i zwierzęta. Uwzględniane będą na bieżąco inicjatywy, pomysły i potrzeby uczniów dotyczące spotkań, tworzenia nowych hodowli czy zmian przestrzennych (np. fototapeta ze zdjęć wykonanych przez uczniów). Innowacją będzie mobilność (wyjście poza mury szkoły) realizowanych zajęć z uczniami tj. nie tylko w pracowni ale również poza nią, co umożliwi uczniom bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą w szczególności uwrażliwienie uczniów na bioróżnorodność w rezerwacie rzeki Rawki, a także prowadzenie i dokumentowanie doświadczeń. Planujemy również udostępnianie pracowni w ramach zajęć pozalekcyjnych rozwijających uzdolnienia a także w celu udzielania pomocy koleżeńskiej ażeby dać szansę na rozwój indywidualny każdemu uczniowi. Pomalujemy ściany w pracowni przyrodniczej z funduszy Rady Rodziców - oraz wycyklinujemy i polakierujemy parkiet. Uczniowie wraz z rodzicami klasy IV we własnym zakresie wymienią ziemię, rozsadzą kwiaty, wymienią donice i osłonki. Zostanie przyklejona fototapeta przygotowana ze zdjęć uczniów Młodych Ekologów z „Dwójki” przedstawiająca faunę i florę oraz najładniejsze zakątki rezerwatu Rawki. Ekopracownia będzie wykorzystywana do bieżącej pracy z uczniami, rozwijania zainteresowań ekologicznych, prowadzenia zajęć przyrody, matematyki oraz innych zajęć pozalekcyjnych, podczas których wykorzystywane będą pomoce dydaktyczne.

Efekty ekologiczne planowane do osiągnięcia w wyniku realizacji Zadania oraz terminy i sposób ich potwierdzenia szczegółowo określa Karta Efektu Ekologicznego.

Efekt ekologiczny, który będzie uzyskany w wyniku realizacji zadania:

278 uczniów szkoły będzie uczestniczyło w realizacji programu edukacji ekologicznej w roku szkolnym 2014/2015

przy wykorzystaniu pracowni.

20.Zestaw do przesączania i filtrowania na statywie;

21.Przyrząd do pobierania prób glebowych;

22.Sita glebowe – komplet 6;

Sprzęt audio video, komputerowy, fotograficzny, urządzenia wielofunkcyjne:

1.Telewizor;

2.Laptop;

3.Aparat fotograficzny cyfrowy;

Wykaz planowanych do zakupu roślin doniczkowych:

1.Cyklamen;

2.Dracena;

3.Fikus;

4.Paproć;

5.zestaw roślin owadożernych: (Rosiczka, Muchówka amerykańska, Dzbanecznik)