Edukacja wczesnoszkolna

Czwartek 23.04.2020r.

Temat: Wielki architekt

1. Czytanie wiersza Barbary Lewandowskiej ,,Kto nauczył nas budować?" P. s. 56
  2. Wielozdaniowe, ustne wypowiedzi dzieci na temat powstawania mostów na podstawie wiersza i własnych doświadczeń:

- Kto nauczył ludzi budować mosty?

- Jakich materiałów używa się do ich budowy?

- Kto pracuje przy budowie mostu?

1. Rozmowa na temat zawodu architekta:

- Czym zajmuje się architekt?

- Na czym polega jego praca?

- Jakich narzędzi używa w swojej pracy?

Warto przekazać dzieciom kilka informacji o specyfice pracy architekta:

Jest to zawód łączący w sobie wiele dziedzin naukowych i technicznych. Ogólnie architektem nazywa się specjalistę w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli, a także człowieka nadzorującego ich powstawanie. Trzeba jednak pamiętać, że zawód ten ma wiele specjalizacji: urbanista zajmuje się projektowaniem miast, architekt wnętrz – projektowaniem budynków i pomieszczeń, ruralista – projektowaniem terenów wiejskich, architekt krajobrazu – projektuje ogrody, parki, skwery.

1. Warto ich znać! Antonio Gaudi – jeden z najwybitniejszych architektów. P. s. 57
      2. Wykreślanie liter z ż, ó z ciągu liter. Odczytywanie cech charakterystycznych dla zawodu architekta i uzupełnianie nimi zdania. K. s. 66 ćw. 1
      3. Stopniowanie przymiotników. ćw.2
      4. Zapoznanie z elementami opisu. P. s. 58, 59