• Bezpieczny Internet - spotkanie dla rodziców

• 25.04.2017 10:18
      • W dniu 28 marca 2017 roku w szkole odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas starszych z panią psycholog na temat „Bezpieczny Internet. Zagrożenia płynące z nieostrożnego korzystania z zasobów sieci (w tym gry komputerowe)”.
      • Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży.
        Mogą one wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci,
        uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem
        na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. W skrajnych przypadkach doprowadzić mogą nawet do uzależnienia.

Należy rozmawiać z dzieckiem, omawiać jego aktywność w internecie, dopytywać się o ewentualne problemy, z jakimi być może boryka się. Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę na zachowanie dziecka, jego samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów
        i muzyki jakiej słucha.

Wskazówki dla rodziców dotyczące zachowania bezpieczeństwa
        w korzystaniu z gier komputerowych:

1. Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać
          na gry komputerowe.

1. Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np.
          w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem
          na włączenie komputera.

1. Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

1. Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.

1. Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

1. Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

1. Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

1. Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

1. Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.
          Jeśli tak, sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc?

W celu uzyskania porad i wskazówek Rodzice mogą dzwonić pod numer telefonu

Dzieci i młodzież mogą dzwonić pod numerem telefonu

(Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka),

jeśli potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach

Gry komputerowe – oznaczenia

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI
        (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy
        w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16
        i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry z poziomem rozwoju młodego użytkownika.
        Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową. W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.

Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie: www.dyżurnet.pl, www.ore.edu.pl, www.akademia.nask.pl, www.saferinternet.pl